Egy maroknyi idegenvezető lelkes megmozdulásának köszönhetően alakult meg a tavalyi évben a Magyar Idegenvezetők Egyesülete. Februárban Esztergomban találkoznak majd a tagok, hogy egy bejárótúra keretein belül még több érdekességet tudjanak meg néhány helyi múzeumról. Ennek kapcsán beszélgettem Földesi Vera idegenvezetővel.
- Hogyan és kinek a fejéből pattant ki az egyesület alapításának gondolata?
Hosszú évek óta érlelődik a gondolat, hogy az egyébként függetlenül, egyedül dolgozó idegenvezetőket szervezetbe tömörítsük, fórumot teremtsünk az érdekvédelemnek, közösen fel tudjunk lépni a munkánkat érintő szakmai döntések meghozatala előtt, és nem utolsó sorban megszervezzük tagjaink továbbképzését, a tartalmas együttlétek lehetőségét. A Magyar Idegenvezetők Egyesülete a tavalyi évben alakult meg. Ideje volt már, hiszen ötleteinket és véleményünket sehol nem vették figyelembe, így néhány elkötelezett és nagyon lelkes idegenvezető kollégáimmal - akik közül Farkas Marianna, Pancsik Károly, Kleyer Éva és Stumpf Éda később a MIE alapító tagjai lettek -összeültünk és ötletelni kezdtünk. A legelső pillanattól kezdve az volt a célunk, hogy érdekeinket felsőbb szinteken is érvényesíteni tudjuk, mert érdekeinket rajtunk kívül senki más nem fogja képviselni. Ezután több szervezettel, például a buszosokkal is felvettük a kapcsolatot. Fórumokat szervezünk azért, hogy megfelelő információk birtokában még színvonalasabb munkával fogadhassuk a hazánkba látogató turistát, az ágazati szintű összefogással pedig az idegenforgalom általános színvonalát is emelhessük. Az idegenvezetők másik csoportjának is segítséget nyújtanánk, ők pedig a kiutazó csoportokat kísérő kollégáink, akik szintén sok problémával küzdenek.
- Akiket megkerestetek, ők első perctől kezdve nyitottak voltak az együttműködésre?
Igen, bár nem azt mondom, hogy mindenki. Akit meghívtunk a fórumunkra eljött, például a buszos és dunai hajós szövetség képviselői jelen voltak, valamint a Budapesti Turisztikai Hivatal Budapesti Fesztivál és Turisztikai Központ (BFTK) is képviseltette magát. Ezen kívül a Parlamentben a görög nemzetiségi szószóló, aki maga is idegenvezető, felajánlotta segítségét a jogosulatlan idegenvezetés elleni szabályozás és szankciók elérésében. Neki köszönhetően a Magyar Turisztikai Ügynökséggel és közelmúltban az Országgyűlés Vállalkozásfejlesztési Bizottságával is fel tudtuk venni a kapcsolatot.
- Hogyan segíti az egyesület az idegenvezetők munkáját?
Minden mindig változik, ezért fontosnak tartjuk, hogy az idegenvezetőknek úgynevezett bejárótúrákat vagy nyelvtanfolyamokat szervezzünk télen és tavasszal, mert ezek alapvetően nyugisabb időszakoknak számítanak. Ezeken az alkalmakon olyan helyekre is elmegyünk, ahová már régóta járunk, hogy új impulzust is gyűjtsünk ezekről. Ez Budapesten indult a Bazilikával és a Zsinagógával és az Evangélikus Múzeummal. Nagy siker volt a Pozsonyba szervezett egy napos kirándulás, ahol egy szlovákiai magyar kollégánk, Korpás Árpi mutatta be Pozsony magyar arcát.
- Esztergomban, február 27-én lesz hasonló bejárótúrátok…
Mivel én esztergomi vagyok, ezért felmerült bennem, hogy itt is lehetne szervezni egy olyan bejárótúrát, amikor az idegenvezetőket a Bazilikán kívül más múzeumokba is elkalauzoljuk majd. Ezen a napon a Keresztény Múzeumot, a Dzsámit és a Vármúzeumot fogjuk közelebbről megismertetni a résztvevőkkel.
- A résztvevőknek lesz lehetőségük arra, hogy kérdezzenek?
Bár időben be lesz határolva, hogy mennyit töltünk majd az előbb említett múzeumokban, de természetesen lesz lehetősége arra az idegenvezető kollégáknak, hogy az adott intézmény szakemberétől kérdezzenek.
Pifkó Szera