Figyelem, törődés, szeretet, segítségnyújtás. Ha az Otthon Segítünk Alapítványra gondolok, először ezek a szavak jutnak eszembe. Számos rendezvényen találkozhattak már velük a családosok, legutóbb a Duna Múzeumban tartottak nagyszabású LogiKaLandot. Mi tartozik még az alapítvány munkájába? Többek között erről kérdeztem Lukács Anikót, az Esztergomi Otthon Segítünk Alapítvány vezetőjét.
- Mikor és kinek a fejéből pattant ki az Otthon Segítünk Alapítvány ötlete?
Angliában 1973-ban egy négygyerekes anyuka alapította. Az alapötletet az adta neki, hogy amikor a gyerekei kicsik voltak, akkor nem volt segítsége, pedig jó lett volna, ha valakivel meg tudja osztani a gondjait és akár csak heti néhány órára beszáll neki valaki segíteni. Ennek hatására megalapította a Home-Start nevű szervezetet, ami Angliában hódító útjára indult oly módon, hogy önkénteseket képeztek, akik heti egy alkalommal három-négy órát töltöttek egy családnál.
- Az önkéntesek minden esetben anyukák, vagy vannak köztük olyanok is, akik még családalapítás előtt állnak és szívesen segítenek, és tanulnak is ezekből a helyzetekből?
Ennél a szervezetnél nagyon fontos volt akkor is és most is, hogy olyan önkéntesek segítsenek, akiknek van saját tapasztalatuk, élményük a szülőségről és a szülői problémákról. Úgyhogy mindenki önmaga is szülő, csak már túl van a legnehezebb időszakon, amikor a gyermekek még nagyon kicsik.
- Hogyan indult Angliából hódító útjára a világ számos országába?
Ott nagyon-nagyon népszerű lett egyrészt azért, mert Angliában sokkal nagyobb hagyománya van az önkéntes munkának, másrészt annak is, hogy hogyan kérjünk segítséget másoktól. Aztán szerte a világból megkeresték Home-Start-ot, hogy hogyan lehetne ezt meghonosítani más országokban. Magyarországon 2001 óta létezik. Akkor a Nagycsaládosok Országos Egyesülete alapította és úgy gondolták, hogy az lesz a könnyebb út, hogyha nem egy szervezetet hoznak létre, hanem egy országos szervezetet, amely tíz különböző helyszínen indult el az országban, így a helyi szervezetek már kezdetektől tudták egymást segíteni.
- Akkor viszonylag lassan jutott el Magyarországra…
Igen, mert szerte a világban rengeteg jó program létezik, ami családokat segít és azt, hogy mit tudunk ebből megvalósítani Magyarországon az sokszor azon is múlik, hogy mi jut el hozzánk. Ez a program például úgy jutott el hazánkba, hogy a 90-es évek elején Dr. Benkő Ágota, a NOE akkori elnöke, Angliában egy bemutatón találkozott először ezzel a segítési formával. Attól kezdve ez a szívügyévé vált.
- Milyen célokkal jött létre nálunk az Otthon Segítünk Alapítvány?
Mivel mi a nemzetközi szervezethez csatlakoztunk ezért a nemzetközi irányelveken alapul. A fő cél az a családok segítése és látogatása volt mindig is. A fő alapelveink pedig, hogy szülők segítenek szülőket, ingyenesen, ez a segítés egy átmeneti időszakra vonatkozik, és egy megelőző tevékenység. Tulajdonképpen nem a krízishelyzetekben tudunk segíteni, hanem még jóval előbb. De mindezt csak akkor indítjuk el, ha a családok megkeresnek és kérnek minket erre. Abban segítünk, amiben a szülő kéri.
- Hogy érzed, a Te szereped változott valamit azóta, mióta vezetője lettél az esztergomi szervezetnek?
Szerencsére igen. 2001-ben, amikor megalakultunk Esztergomban, Tamásné Kollár Magdi kezdett neki ennek a munkának, én akkor még otthon játszottam a saját gyerekeimmel. Magyarországon nálunk volt az első családlátogatás, ő csinálta az országos szórólapot, amit azóta is használunk. Én mint pályázati programszervező kapcsolódtam be az alapítvány munkájába, így kezdtem, és aztán megörököltem Magdi munkáját. Lépésről, lépésre fejlődtünk, azóta mindig egyre többet merünk vállalni. Nagyon sok évig az volt a legnagyobb megjelenésünk, hogy a Szentgyörgymezői Olvasókör egy-egy programján pl. a Méz-Napon, a kézműves résznek vagy a játékoknak az egyharmadát mi vittük és erre is nagyon büszkék voltunk. Akkor nekünk ez volt a nagy feladat és onnan jutottunk el a Meseösvényig és a LogiKaLandig.
- Könnyen befogadnak benneteket a családok a hétköznapjaikba?
Ha már jár a családhoz az önkéntes, akkor igen, de eddig eljutni nagyon nehéz, mert Magyarországon ahhoz, hogy beengedjünk egy idegent a saját lakásunkba és az életterünkbe, az olyan nagy lépés, amit nagyon kevesen tudnak meglépni. Még mindig azt tapasztaljuk, hogy nagyon erős az a személet, hogy „legyél erős, old meg egyedül, mert a segítségkérés a gyengeség jele”, ezen a személeten szeretnénk változtatni. Munkánkkal igyekszünk azt tudatosítani a családokban, hogy lehet segítséget kérni, mert teljesen normális dolog az, hogy ebben a kisgyermekes élethelyzetben szükségünk van támogatásra.
- A családok, hogyan tudnak rátok találni?
Azért kezdtünk el rendezvényeken is megjelenni, hogy tudjanak rólunk. Országszerte azt láttuk, hogy kevés, ha van szórólapunk és ha a védőnők tudnak rólunk, mert nagyon nehezen jut el az üzenetünk a családokhoz. Ezért keddenként Szöszmötölőt tartunk az irodánkban, valamint a Belvárosi Plébánián csütörtökönként Mini-Manó Klubot. Így hatékonyabban tudunk eljutni a családokhoz és a segítségnyújtásnak egy másfajta módját is felkínáljuk számukra a programjaink által.ű
- Az állandó és heti rendszerességgel megtartott összejöveteleken kívül nagyszabású programjaitok is voltak már…
Országszerte nem minden Otthon Segítünk Alapítvány ilyen. Van olyan országos szervezet, amely csak a családlátogatást koordinálja, ez is belefér ebbe a szervezetbe és az is, amit mi csinálunk. Ezt a sokszínűséget szeretjük a szervezetünkben. Kollégáimmal egy sokat vállaló csapat vagyunk, amibe az is maximálisan belefér, hogy nagyszabású játékokat szervezünk. Ilyen volt például a Meseösvény és a LogiKaLand is.
Fotó: Lernyei Marcell
- Ezek szerint, az önkénteseiteknek nagyon sokoldalúnak kell lenniük…
A szervezetnek kell sokrétűnek lenni, nekünk pedig az a feladatunk, hogy a család igényeihez megtaláljuk a lehető legjobban passzoló önkéntest. Van egy negyvenórás önkéntes képzésünk, ami arra szolgál, hogy ezt a szemléletet elsajátítsák, valamint, hogy előhívjuk azokat az élményeket, emlékeket, tapasztalatokat, amik bennük megvan, de esetleg elfelejtődtek az évek során. Ezalatt az idő alatt lehetőségünk van arra, hogy megismerjük őket annyira, hogy tudjuk milyen feladatra alkalmasak, miben lesznek ők a legjobbak.
- Hol lehet veletek legközelebb találkozni?
Esztergomban, keddenként 10 órától az irodánkban, csütörtökönként fél 10-től a Belvárosi Plébánián. November 11-én 9 órától a Duna Múzeumban, az NMI-vel közösen szervezett szakmai napon.
Budapesten a Várkert Bazárban november 26-án a Családszervezetek 1. Jótékonysági Vására zajlik majd, ahol családokat segítő szervezetek fognak kézműves termékeket árulni azzal a céllal, hogy a befolyt összeggel az Őrzők Alapítvány munkáját támogassuk. Az Őrzők Alapítvány, a Tűzoltó utcai Gyermekklinika hivatalos alapítványának munkatársai mindent megtesznek azért, hogy segítsék a daganatos és leukémiás gyermekek gyógyulását. Az Otthon Segítünk Alapítvány is képviselteti magát kézműves asztallal és termékekkel. Ennek a programnak a kísérő játéka lesz a LogiKaLand, amit már nagy izgatottsággal várunk.
Jó munkát kívánok Nektek!
Pifkó Szera