Március elején alakult újjá az esztergomi Babits Mihály Emlékbizottság azzal a céllal, hogy Babits Mihály halálának 75. évfordulója alkalmából emlékezzen Esztergom városa a költőre. Az emlékév programjairól a bizottság elnökét, Prantner Ivettet kérdeztem. Az interjú helyszínének az Erzsébet parkot választottuk, ahol egy megható és egyben filozofikus pillanatnak, egy temetésnek lehettünk szemtanúi, miközben Babits halálévfordulójáról beszélgettünk.
- Mikor és hogyan alakult meg először a Babits Mihály Emlékbizottság?
Esztergomban a Babits bizottság már korábban is létezett, ami Nagyfalusi Tibor vezetésével tevékenykedett. 2008-ban számos színvonalas irodalomtörténeti programot szerveztek Babits Mihály születésének 125. évfordulója kapcsán. Megalakulásuk célja az volt, hogy az esztergomi irodalmi és kulturális életet színesítsék, valamint szerették volna felhívni a diákok figyelmét a magyar irodalom szépségeire. Aztán ahogy az ünnepi évnek vége lett, úgy csendesedett el a bizottság is. Majd a tavalyi évben vetődött fel újra az ötlet, hogy ennek a bizottságnak, újra össze kellene állnia, melyet G.Tóth Franciska alelnökkel együtt vezetünk.
- Ismét egy apropóhoz köthető a bizottság újjáalakulása is…
Valóban így van, ugyanis most van 75. évfordulója Babits Mihály halálának, így az emlékezésé lesz az idei évben a főszerep. A programsorozat alapját már a tavalyi évben megálmodtuk kollégáimmal a Balassa Bálint Múzeumban, ezt vette át, dolgozta át az Emlékbizottság és egészítették ki a tagok jobbnál-jobb ötletekkel, amit ezúton is köszönök nekik. Így egy színvonalas irodalmi programokban bővelkedő év elé nézünk.
- Mi volt az alapkoncepció?
Az idei alakuló ülésen már egy irodalmi programtervvel álltunk Franciskával a Bizottság elé, amiben két-három havonta egy-egy irodalmi témájú előadás szerepelt. Az első ülésen a Bizottság tagjai hozzászólásaikkal és észrevételeikkel gazdagították a meglévő terveket és így alakult ki az az éves program, amit április 22-én mutatunk be az esztergomi közönségnek. Nagyon szép emlékévben lesz része a rendezvényekre ellátogató közönségnek. Áprilistól decemberig minden hónapban lesz egy-két este, amikor valamilyen formában - zenében, színdarabban, irodalomtörténeti előadásban stb - megelevenedik Babits Mihály költészete. Például a régi Központi kávéházban újra felfrissül Babits Mihály asztala, emlékhelye. Ezen az eseményen díszvendégünk Prof. emer. Dr. Sipos Lajos, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság tiszteletbeli elnöke, a Babits kutatócsoport vezetője lesz. Májusban a Széchenyi téren Babits műveket ad elő a Misztrál Együttes, műsorukat Sudár Annamária szavalatai színesítik. Júniusban egy különleges irodalomtörténeti előadást tart Kelevéz Ágnes Babits Mihály kutató, amit Rozsár Brigitta zongorajátéka színesít. Augusztusban koszorúzással emlékezünk a Kerepesi temetőben Babits Mihályra szülővárosával, Szekszárddal közösen. Ezen a napon a Jónás könyvéből készült színdarabot is bemutatjuk az esztergomi közönség számára. Szeptemberben az oktatási intézményeket keressük meg, és járjuk végig egy-egy előadással, amelyben Babits Mihályt az embert, a költőt mutatjuk be az ifjúságnak. Októberben ünnepélyes faültetéssel emlékezünk azokra a nagy tudású irdalomtörténészekre, Babits Mihály életét kutatókra, akiknek a munkássága nélkül szegényebb lenne a mai magyar irodalmi és esztergomi emlékezet. Hogy közülük egy nevet is említsek, akit a legjobban te ismersz, hiszen az édesapád is a kutatók között szerepel: Pifkó Péter. Ezen kívül az év folyamán előadást tart G. Tóth Franciska legújabb, legfrissebb kutatási eredményeiről, Babits és Esztergom kapcsolatáról. Az évet Durzák Anna műsorával, Török Sophie estjével zárjuk. Ebből a programból képet kaphat mindenki arról, milyen lehetett az a kor, amelyben Babits Mihály költő és művész kortársai éltek és tevékenykedtek. Igyekszünk minden korosztályt megszólítani, ezért a diákoknak „Én Babitsom” címmel pályázatot írunk ki, a nyugdíjas korosztály számára pedig szavalóversenyt hirdetünk. Babitshoz méltó emlékév lesz.
- Múzeumpedagógusként mit tapasztalsz, mennyire tudják befogadni és értelmezni az emlékházba látogató diákok Babits verseit?
Babits egy gyerek számára nagyon nehéz költő, író, műfordító. Viszont sokszor látom azt, hogy jobban megkedvelik a diákok Babits Mihályt miután a villában személyes élménnyel gazdagodtak. Az tény, hogy Babits Mihály költészete, gondolatai, szófordulatai érett lelket és szellemet kíván. Érzik a diákok Babits költészetének szépségét és a humorát is, de többnyire felnőttként tudják majd igazán értékelni. Az, hogy most egy gyerek nem érti még teljes mértékben az ő műveit az még nem baj, hiszen nincs azon az érettségi fokon, de tudnia kell, hogy volt egy ilyen kaliberű költő, és ismerje egy kicsit a műveit. Legyen büszke arra, hogy Esztergom volt második otthona Babitsnak. Azért is lényeges és fontos ez, mert azok, akik versek és szépirodalmi művek közelében nőnek fel kicsit másképp értik és értékelik a világ dolgait. Mi, irodalomtanárok, múzeumpedagógusok, most vetjük a magot az előadásainkkal és a jövőben látjuk majd, hogy a fáradalmainknak lesz- e gyümölcse. Én hiszek abban, hogy érdemes, hiszem azt, hogy lesz.
Pifkó Szera