Munkáival először a Szentgyörgymezői Olvasókörben találkoztam egy díjátadón, ahol a díjazottak Molnár Adri által megfestett vászontáskákat vihettek haza. Táskáin a nonfiguratív formák, az építészeti remekművek, a növény és állatvilág egyformán megtalálható.
- Látszatra elég visszahúzódó természet vagy, a táskáid viszont nagyon színesek és ettől tekintetfogók…
Ez abból adódhat, hogy kissé ambivalens személyiség vagyok. Beszélgetésekben nem szeretek a középpontban lenni. Viszont más dolgokban, például az öltözködésben vagy jelen esetben a táskakészítésben, szeretem az egyedi és figyelemfelkeltő színeket, formákat.
- Hogy jött az ötlet, hogy a táskafestést válaszd az önkifejezési eszközödnek?
Körülbelül hat éve kezdődött ez a szerelem nálam. Mindig is alkottam tárgyakat ajándék gyanánt családtagoknak, barátoknak vagy csak a magam kedvéért. A táskafestés története azzal kezdődött, hogy egy barátnőmnek, aki agyag ékszereket készít, s akivel ünnepekkor mindig megleptük egymást valamivel, használati tárgyat szerettem volna ajándékozni, így számára készült el az első táskám. Szereti a macskákat és a mesés, mókás dolgokat, ezért egy gombolyaggal játszó macskát festettem neki. Az még kicsit göcsörtös volt, mert nem tudtam hogyan kell használni a textilfestéket. Ez a barátnőm Szentendrén élt és felajánlotta nekem, hogy az ottani adventi vásáron 2009-ben az ékszerei mellé kiteszi az én táskáimat is. Akkor volt az első olyan alkalom, amikor eladásra készítettem táskákat, körülbelül hatvan darabot. A legsikeresebb vásáromnak számít a mai napig, mert több mint negyven darab el is kelt közülük.
- Jelenleg csak vászontáskákat készítesz. Gondolkodtál azon, hogy lehetne más anyagokra is festeni, vagy esetleg kombinálni a vásznat valamivel?
Biztos lehetne, de varrni annyira nem tudok jól és nem is vonz a varrás. Arra viszont gondoltam már, hogy esetleg egy iparművésszel együtt lehetne ötletelni és egészen új és más dolgokat is kihozni ebből az egészből. Csak egyelőre kérdéses még számomra, hogy hogyan lehetne ezt úgy megvalósítani, hogy mindkettőnk pozitívan jöjjön ki belőle. Az az igazság, hogy leginkább erre a vászon anyagra tudok jól festeni, mert vastagabb táskaanyagon már nem így fog a festék.
- Rendelésre is készítesz táskákat. Volt nagyon extrém minta, amit kértek?
Annyira nem kérnek elrugaszkodott dolgokat. Az az érdekes, hogy amikor megrendelésre készítettem táskát, még soha nem mondták, hogy nem erre gondoltak, hanem mindig elégedettek voltak és közölték, hogy pontosan ilyet szerettek volna, és nagyon tetszik nekik.
- Ehhez szükséges az, hogy valamennyire megismerd a megrendelőt?
Volt már olyanra példa igen, hogy előre egyeztettünk a megrendelővel arról, hogy kinek készül a táska, vagy küldtek az illetőről fotót, vagy a minta elképzelésekről kaptam képeket.
- Számos esetben előfordul, hogy nem egy egyszerű mintát kérnek, hanem például épületeket szeretnének a táskákon látni. Ilyenkor mennyi kutatómunka előzi meg az alkotást?
Van amikor több, van amikor kevesebb. Például az Esztergom épületeit ábrázoló táskáimnál elég sokat kellett azon gondolkodnom, hogy milyen épületeket jelenítsek meg rajtuk. Olyat szerettem volna, ami azért nem annyira tipikus. Aztán végül is a Víziváros, Várhegy oldalról közelítettem meg a feladatot. Ehhez főként az internetet hívtam segítségül, de előfordul az is, hogy helytörténeti kiadványokat vagy útikönyveket bújok. Ezek általában egy, maximum két hét alatt készülnek el, mivel legtöbbször csak esténként tudok a festéssel foglalkozni.
- Ha magadnak készítesz vagy készítenél táskát milyen színeket, formákat, épületeket, mintákat használnál?
Nagyon kacskaringós vonalakat. Kisfalus, templomos, vidám, akár nonfiguratív mintákat is, illetve pöttyöset. Főként narancssárga, vörös, zöld, kék színeket választanék. Az utóbbi időben nagyon megszerettem a kékeket.
- Mostanság helyet kap az életedben a természetjárás, hiszen a Szentgyörgymezői Olvasókör természetjáró csapatával járod a környéket. Mennyire mutatkozik meg a táskáidon a természetjárás szeretete, és a természethez való közelség vágya?
Olyannyira fontos számomra a természet közelsége, hogyha kisüt a nap, én már kint szeretnék lenni a szabadban, a zöldben, a fák között, vagy egy folyó, egy tó mellett. Nagyon feltölt a levegő, a napfény, a madarak csicsergése, az, hogy sétálok a csöndben, bár azért szeretem, ha ezt társasággal tehetem. Az ilyenkor tapasztalt látványvilágot a táskáimon igyekszem megjeleníteni.
- Milyen lehetőségeket kínál a táskafestés számodra?
Az önkifejezés lehetőségét. Szinte minden táskám tükrözi a bennem rejlő dolgokat, a vidám játékos figuráktól elkezdve a komolyabb kacskaringós nonfiguratív motívumokon át. Valamint nagyon fontos számomra, hogy az általam készített táskák másoknak is tetszenek, ez hatalmas örömöt jelent.
Remélem egyre többen viszik majd magukkal táskáidat munkába, bevásárolni, kirándulni vagy csak egy tavaszi sétára.
Pifkó Szera