Ritkaság az, hogyha valaki már tizenéves korában geológiai témában komoly tanulmányt készít, közben még számos dolog iránt is érdeklődik és mindenre tud időt szakítani. Az Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola diákjával, Pánczél Emesével beszélgettem eddig elért eredményeiről, kutatásáról és a tavaly neki ítélt Horváth Piroska Díjról.
- A tavalyi évben második helyezést értél el az Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferencián a hidrogeológiai, geofizikai szekcióban. Ezen kívül láthatott az esztergomi közönség a Franka Színkör előadásában is. Ez a két dolog elég távol áll egymástól, ebből is látszik milyen széleskörű az érdeklődésed…
Valóban elég sok minden érdekelt már egészen kicsi korom óta. Kevés dologra tudom azt mondani, hogy nem érdekel, mert valami érdekességet mindenben találok. Például a színjátszás és az énekkar az lételemem, hiszen hobbi szinten kisgyermek korom óta űzöm őket. Azonban az elsődleges, ami szakmailag foglalkoztat az a földtudomány, mivel geológus szeretnék lenni és az ELTE Természettudományi Karára szeretnék felvételizni.
- Mi keltette fel a geológia iránti érdeklődésedet?
Az egész úgy indult, hogy négy éves koromban kaptam egy vulkános könyvet a szüleimtől. Annak az Etna volt a borítóján, és akkor elhatároztam, hogy én oda el szeretnék jutni. Azóta eltelt egy kis idő, és most idén márciusban sikerül eljutnom végre az Etnáig. Ehhez kapcsolódik még az is, hogy édesapám nagyon jól rajzol és kiskoromban nem az átlagnak megfelelő rajzokat készítettünk együtt, hanem gejzírt, gömbvillámot, törésvonalat és tűzhányót. Ezeket mind-mind én kértem tőle, hogy rajzolja le nekem, mert a tűzhányós könyvben lévő képek nagyon megfogtak és a mesekönyvek helyett az óvodába is ezt a könyvet vittem magammal.
- A te példádból is egyértelműen látszik az, hogy milyen fontos, hogy egy gyereket milyen impulzusok érnek otthon. A szüleid milyen szakmákban tevékenykednek?
Anya eredetileg csomagolástervező és textilmérnök diplomával rendelkezik, festékboltban dolgozik. Apukám pedig a családi hagyományokhoz hűen szíjgyártó, nyergesnek tanult, akár a nagypapám. Édesapám tanított szakiskolákban is és az Iparművészeti Egyetemen is. Ezért szinte mindent el tud készíteni, amihez kézügyesség kell. Kiállításai is voltak különböző vidéki városokban, illetve Nyeregbe címmel a Néprajzi Múzeumban is, mikor én négy éves voltam.
- A tavalyi évben a Diákköri Konferencia második helyezése mellett munkáddal elnyerted az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület Horváth Piroska Díját is…
A díj elnyeréséhez nagyban hozzájárult az, hogy a tanárok az iskolában arra gondoltak, hogy az én környezet tudatossággal kapcsolatos projektmunkámat nevezik. A Környezetkultúra Egyesület ezzel a díjjal azt szeretné elérni, hogy minél több fiatal gondolkodjon környezettudatosan és ezért próbáljon is tenni valamit.
- Miről szól a projekted?
A projektmunkám a karsztvíz ivóvízként való felhasználásáról szól. Az elsődleges célom ezzel a kutatómunkával az, hogy rávilágítsak arra, hogy van egy nagy mennyiségű karsztvíz készlet a Dunántúli - középhegységben, melyet gazdaságosan ki lehetne nyerni a föld mélyéről. Ez a víz sokkal jobb minőségű és sokkal egészségesebb, környezetkímélőbb is, mint az, amit most a poharainkba engedünk. Ez egy fenntartható folyamat és semmit sem ártunk a környezetünknek azzal, hogy ha azt a vizet onnan kinyerjük, mert az újratermelődik.
- Ez a díj és konferencián szerzett második helyezés végleg megerősítette benned azt, hogy a természettudományos pályára készülj?
Abszolút, már csak azért is, mert az Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferencián elért helyezés hatalmas dolognak számít, mivel az egész konferencián az összes szekciót számolva, csak négy tanulmányt delegáltak az Országos Diákköri Konferenciára, s ezekből egyik az enyém volt. Ez számomra azért is fantasztikus, mert erre az egyetemisták csak több fordulót követően juthatnak be, gimnazisták meg csak akkor, ha delegálja őket egy olyan verseny zsűrije, amelynek ehhez joga van. Nekem viszont egyből sikerült és erre nagyon büszke vagyok. Így ott lehetek a 2017-es OTDK-án. Ezért bővítem a kutatásomat például azzal, hogy vizsgáltam azt, hogy az embereket mennyire érdekli az, hogy milyen vizet fogyasztanak. Kutatásaim bővítésében segítségemre van egy iskolatársam is.
- Milyen eredménnyel lennél a legelégedettebb?
Azzal lennék elégedett, ha úgy eltudnám elmondani a projektemet, hogy az megfelelő legyen, elérje azt a szintet amit a többieké.
Kívánom, hogy 2017-ben eredményesen szerepeljetek az Országos Diákköri Konferencián és teljesüljenek kitűzött céljaid és szakmai álmaid.
Pifkó Szera