Tavasszal és nyáron számtalan turista látogat el Esztergomba azért, hogy megtekintse a szebbnél-szebb egyházi épületeket, műemlékeket és Magyarország leggazdagabb egyházi gyűjteményével rendelkező Keresztény Múzeumot. Képtára, magyar, olasz, németalföldi, német és osztrák alkotásokat őriz, amelyekből májustól egészen október végéig az ausztriai St.Pölten városában is láthatnak egy válogatást az oda utazók. Az Ausztriában nyílt kiállításról és annak szervezéséről a Keresztény Múzeum igazgatójával, Kontsek Ildikóval beszélgettem.
Fotó: Mudrák Attila
- Hogyan és kiben fogalmazódott meg ennek a kiállításnak az ötlete?
A St.Pölten-i egyházmegyei múzeum igazgatójával már korábbról volt szakmai kapcsolata a Keresztény Múzeumnak. Az ismeretségnek ezzel az önálló kiállítással most beérett a gyümölcse. Két éve fogalmazódott meg az a gondolat az ottani múzeumigazgató fejében, hogy szeretne a mi gyűjteményünk anyagából egy időszaki kiállítást St.Pöltenben.
- Mi határozta meg azt, hogy milyen műtárgyak kerüljenek ki Ausztriába?
Úgy osztottuk meg a feladatokat, hogy ők vállalják a helyszínen a megrendezést, a katalógus készítését, szerkesztését, de a tárgylistát mi állítottuk össze. A koncepció kialakításakor abban állapodtunk meg, hogy én mondhatom meg, mit viszünk ki. Nem volt egyszerű feladat, ugyanis egy múzeumból állandó kiállításáról hiányozhatnak darabok. Alaposan át kellett gondolni a válogatás során, hogy mely tárgyak érzékeltetik igazán a Keresztény Múzeum nagyságát és jelentőségét.
- Került ki olyan műtárgy, melyet az esztergomiak már nagyon régen nem láthattak vagy esetleg soha?
A helyhiány miatt ritkábban láthatóak a kortárs, -XX-XI. századi- festményeink. Sajnos egyáltalán nem szerepelnek az állandó kiállításunkon. Most viszont ezeket kivihettük, és az ottani közönségnek meg tudjuk mutatni.
Fotó: Mudrák Attila
- A Keresztény Múzeum csodálatos falikárpitokat és népi hímzéseket is őriz…
Valóban. Nagy örömünkre ezekből a hímzésekből,- melyek nemrégiben lettek megtisztítva és restaurálva- néhányat mutathatunk az ausztriai a kiállításon.
- Hány kiállított tárgyat tekinthetnek meg az érdeklődők St. Pöltenben?
Kilencvenegy darabot vittünk a Keresztény Múzeumból, négy darabot a Kincstárból, egy könyvet a Hittudományi Főiskola Könyvtárából, ötöt pedig a Főszékesegyházi Könyvtárból. A vendéglátók kifejezett kérése volt, hogy a múzeumunk bemutatása mellett, Esztergom történetét és a többi gyűjteményt is bemutassuk.
Fotó: Mudrák Attila
- Volt valami apropója ennek a tárlatnak?
Kimondott aktualitása annyiban van a kiállításnak, hogy mostanra tudtuk a terveinket megvalósítani. Az osztrák kollégáink minden évben egyházi és állami támogatás útján megrendezhetnek az egyházmegyei múzeumban, melyet előre elterveznek. A kiállításokat mindig tartalmas katalógus kíséri. A kiadvány nem csupán az éppen aktuális tárlat anyagát ismerteti, hanem kapcsolódó tanulmányokat is tartalmaz.
- Milyen volt a hangulata a megnyitónak?
Rengetegen megjelentek az ünnepségen, köztük sok egyházi személyiség, politikus és múzeumi szakma képviselői. Felemelő élmény volt.
- Milyen visszajelzéseket kapott a megnyitót követően?
A látogatók nagy része le volt nyűgözve a műtárgyak minőségétől különösen itáliai művektől. Nagyon nehéz egy kisebb egyházi múzeumban elérni, hogy ilyen mennyiségű és minőségű tárgyat kölcsönözhessenek. A partner intézményünknek most sikerült valóban rég és szép darabokból egy egész galériára valót megszerezni néhány hónapra.
Fotó: Mudrák Attila
- Lesz itt is kiállítás a St. Pölten-i múzeum anyagából?
Eredetileg ez nem volt alku tárgya, nem azért hívtak meg, hogy mi is viszonozzuk. Én természetesen állnék elébe az ellenkező irányú lehetőségnek is, de most még nem látom biztosítani tudnánk egy hasonló nagyszabású tárlat megvalósításának számos feltételét.
- Mivel készülnek a közeljövőben az Önökhöz látogatóknak?
A Múzeumok Éjszakáján Hajnal Gabriella kárpitművész kiállítását nyitjuk meg. Ő a ma élő magyarországi kárpitművészek közül a legidősebb és a legnagyobb mester. Egy-egy alkotását láthatta már nálunk a közönség többek között a tavalyi nemzetközi kárpit kiállításunkon.
Pifkó Szera