Vannak olyanok, akiket környezetük csak úgy ismer, hogy mindig rohannak, mindenhol ott vannak, és rengeteg dologgal foglalkoznak egyszerre. Horváth Zoltán is ilyen örökmozgó típus, aki tudatosan alakította így az életmódját. Például szelektíven gyűjti a hulladékot, a helyi termelőkkel ápol kapcsolatokat, szülinapi bulikat szervez, társasjáték klubot vezet és mindezek mellett természetesen családapa is.
Foto: Mitter Balázs
- Örökmozgó vagy, aki rengeteg mindennel foglalkozik…
Ezt úgy is megfogalmazhatnánk, hogy sok tányért pörgetek egyszerre.
- Ezeket a tányérokat azért hasonló dolgok és ügyek mozgatják?
Persze. Mindegyiket alapvetően a közösségben való létezés és gondolkodás mozgatja. Emellett pedig van egyfajta fenntartható minőség vagy életmód üzenete is ezeknek a zöld közösségeknek.
Foto: Mitter Balázs
- Hogyan lett egyre fontosabb számodra a zöld életmód?
Nagyszüleim állatot tartottak, talán így jött az állatok és a természet szeretete. De nagyon sokat köszönhetek a tanáraimnak is, akik megszeretették velem a földrajzot és a biológiát. Bár nem lettem tanár, de mind a mai napig szívesen emlékszem vissza ezekre az órákra.
- Végül mi a hivatalos végzettséged?
Környezetgazdálkodási agrármérnök lettem és hulladékgazdálkodási szakirányon végeztem. Ez a két tevékenység mind a közelmúltamban, mind pedig a jelenemben aktívan jelen vannak.
Tudatos Vásárló Fesztivál 2012, látványkonyha beszerzés Bencze Lászlóval
- Hogy látod, mennyire nyitottak az emberek a környezetvédelemre?
Először a fejekben kell rendet rakni. A megelőzéssel kell kezdeni. A tudatos vásárlás is valamilyen szinten hulladékgazdálkodási tevékenység, hiszen ha már azt megfigyeljük, hogy az általunk választott termék csomagolása lebomlik-e, az kezdésnek már jó. A kedvenc területem a komposztálás, a biológiailag lebomló növényi anyagoknak a kezelése.
- Ezek az úgynevezett „zöld javak”…
Igen, így van. Érdemes megnézni, hogy egy vasárnapi ebédre készített húslevesnél mennyi zöld anyag keletkezik, amit nem hulladékként, hanem zöld javakként kezelünk. Ez is már egy értékrendbeli megközelítés. A hulladékgazdálkodásnál tudatos értékrend kialakítás is megjelenik. Ha te tudatos vásárlóként friss alapanyagokat vásárolsz, akkor már minimalizálhatod a hulladék mennyiségét, mert nincsenek félkész termékek, amik elő vannak készítve és agyon vannak csomagolva.
Foto: Mitter Balázs
- Ebben az állandóan rohanó és éppen ezért mindent meggyorsítani akaró társadalomban nem érzed úgy, hogy szélmalomharcot folytatsz?
Ha hiteles példákat látnak az emberek, jó és könnyen alkalmazható gyakorlatokat, akkor rá lehet vezetni a fogyasztókat arra, hogy ez jó és hasznos. Ez nem egy egyéni küzdelem, hanem közösségi folyamat.
- Mennyire nehezíti meg a mindennapjaidat az, hogy ennyi felé terjed a figyelmed?
Vannak szereptisztító személyek az életemben, akik mondják néha, hogy talán nem kéne ennyi mindennel foglalkoznom egyszerre, de hogyha az ember ezt mégiscsak szereti, meg fontosnak tartja, akkor nehezen válik meg a feladatoktól. Szerencsére nem kell egyedül meglennem ezekben a tevékenységekben: család, barátok, segítők ott vannak mellettem.
Foto: Mitter Balázs
- Amellett, hogy komoly munkát folytatsz azért, hogy a környékben élők megismerkedjenek a tudatos vásárlással, a helyi termékekkel és a szelektív hulladékgyűjtéssel, még játszani is van időd…
A játéknak is van egyfajta közösségteremtő és építő ereje, ezért igyekszem otthon, barátokkal, gyerekeimmel, ismeretlen- ismerősökkel is játszani. A Szentgyörgymezői Olvasókörben minden héten csütörtökön este fél kilenctől társasjáték klubot tartunk. Ezen kívül, pedig a Duna Múzeumban havonta egyszer családi játék alkalmakat szervezünk.
- Jelenleg az Ister Granum EGTC-nél dolgozol. Hogyan erősítitek a szlovák-magyar kapcsolatokat?
Ebben a szlovák-magyar határon átnyúló önkormányzati társulásban én a helyi termékes projekteket segítem. A helyi termékes tevékenység markánsan 2012 óta jelenik meg a szervezet életében. Akkor a közgyűlés döntötte el, hogy egy tudatos stratégia mentén kezd el dolgozni és előtérbe helyezi a helyi termékeket. Ennek a gyümölcse lett az a számos helyi termékes program, tevékenység, melynek kapcsán egyre többen megismerik a régiót és az EGTC-t, mint munkaszervezetet. Ennek köszönhető többek között egy-két kulturális és gasztronómiai rendezvény. Ilyen közös határon átnyúló kulturális rendezvény az idén tíz éves Szikince Fesztivál.
Szikince Fesztivál 2014, tekeredett a rétes
- Hogyan ápoljátok a kapcsolatot a régióban élő termelőkkel?
Azért, hogy jó kapcsolatot alakítsunk ki a helyi és környékbeli termelőkkel, meglátogatjuk őket és beszélgetünk velük a terveikről, vágyaikról, együttműködési lehetőségekről. Egy-egy ilyen alkalommal fényképeket is készítünk, megismerjük a tevékenységeiket, ezáltal körvonalazódhatnak közös területek. Kiadványt készítünk pl. a Helyi Finomságok Tárháza sorozatot, fesztivált, képzést, tapasztalatcseréket szervezünk. Így reményeink szerint a folyamat végén elég jó rálátás lesz majd arra, hogy itt ebben az eurorégiós övezetben, százhatvan-százhetven ezer fogyasztó hogyan tud pl. helyi termék hálózatba szerveződni. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy vajon ez a térség mennyire tud az önellátás felé elmozdulni alapélelmiszerek területén. Reméljük, munkánkkal elősegítjük azt, hogy egyre többen megismerik a helyi termelőket és a helyi termék választásának fontosságát. Célunk, hogy minél nagyobb részarányban legyenek napi étkezéseinkben helyi termékek.
- Kívánom, hogy így legyen…
Pifkó Szera