Tavaly ősszel hosszú idő után döntöttek úgy a párkányiak: változást szeretnének, egy egészen más szellemiségű városvezető személyében. Szabó Eugen független polgármester huszonnégy év után váltotta elődjét, Jan Oravecet. Párkány újdonsült polgármesterét eddigi munkájáról és az elmúlt négy hónap tapasztalatairól kérdeztem.
- Hogyan született meg a gondolat, hogy indul a polgármesteri pozícióért?
Igaz, hogy műszaki iskolában végeztem, de előző munkahelyeimen főleg menedzseri pozíciókban dolgoztam, ezért ilyen szemüvegen keresztül néztem Párkányt is. Nagyon sokáig figyeltem, hogyan irányítják a várost és az így szerzett tapasztalataimat szerettem volna valamilyen módon az itt élők javára fordítani. Úgy éreztem, ezt a leghatékonyabban polgármesterként tudnám kamatoztatni.
- Függetlenként indult. Volt kapcsolata a választások előtt politikai pártokkal?
Semmilyen politikai vonatkozása nem volt sem a döntésemnek, nincs a mostani tevékenységemnek sem.
- A kampányidőszakban nem okozott nehézséget az, hogy nem valamelyik párt színeiben indul a választáson?
Nem okozott. Úgy érzem, elsősorban azért nem, mert az előző tevékenységemből kifolyólag már sokan ismertek. Az egyetem elvégzése után 1986-ban a papírgyárba kerültem, ahol annak 2010-es bezárásáig dolgoztam. Az ott szerzett szakmai tapasztalataimra és kapcsolataimra építettem a kampányomat.
- Bár Esztergom és Párkány alig pár kilométerre van egymástól, és csak a Duna választja el a két várost, mégis sokszor azt tapasztalni, hogy keveset tudnak az itt élők egymásról és az eseményekről…
Igen, én is azt tapasztalom, hogy van egyfajta kommunikációs probléma. Rohanó világunkban az emberek sokféle információval találkoznak, de számtalan példa mutatja, hogy gyakran a kevésbé fontos dolgok jutnak el a városlakókhoz. Így történhet meg az is, hogy nem jut át kellő információ a túlpartra sem. A közeljövőben ezen is szeretnék változtatni.
- Az esztergomiak már találkozhattak Önnel a március 15-i városi ünnepélyen. Milyen a kapcsolata az esztergomi városvezetéssel?
Több alkalommal is találkoztunk már az esztergomi polgármesterasszonnyal az Ister Granum Eurorégió kapcsán, így az együttműködés valamilyen módon elindult. Ezeken az alkalmakon egy-két témában konzultáltunk már egymással, de úgy érzem, még bőven lenne miről beszélnünk.
- Emlékszik még a nyertes éjszaka utáni első gondolataira?
Igen. Arra gondoltam, na most akkor hogyan tovább, mik azok a problémák, amiket legelőször meg kellene oldani. Azt tudtam már akkor is, hogy nagyon fontos a folytonosság, ami jó, az semmiféleképpen ne legyen az asztalról lesöpörve. Az menjen tovább! Az azóta eltelt négy hónapban elég időm volt arra, hogy minden területet felmérjek és átgondoljam azt, milyen fejlesztésekre és intézkedésekre lesz szükség a közeljövőben.
- Miben változott a hivatal munkája?
Szerkezeti változások még nem történtek, viszont áprilistól már lesznek. Ami a kezdetektől fontos számomra, az a csapatmunka és a nyitottság. A hivatal struktúrája még kevésbé átlátható, és az eddig megszokott centrális működésből igyekszem kimozdítani a hivatal dolgozóit.
- A városlakókkal történő kommunikációra is nyitott Ön és a hivatal?
Természetesen, viszont az a baj, hogy a hétköznapjaimon, sőt a hétvégéimen is eléggé be vagyok táblázva, ezért kevesebb időm jut a személyes találkozásokra. Ezt úgy próbálom orvosolni, hogy minden szerdán fogadónapot tartok, amikor bejelentkezés után 13 és 18 óra között fogadom azokat, akik valamilyen okból találkozni szeretnének velem.
- Mennyiben változott egy munkanapjának felépítése?
Régebben, ha este hatkor becsuktam az irodám ajtaját, akkor csak és kizárólag a családé volt a főszerep, velük töltöttem a szabadidőmet. Mióta polgármester vagyok, azóta viszont a munkaidőmön túl egyéb társadalmi kötelezettségeimnek is eleget kell tennem.
- Hogy érzi, mennyire lényeges megjelennie a kulturális és egyéb társadalmi rendezvényeken?
Az elmúlt három-négy hónap azt mutatja, hogy az ilyen jellegű elvárások erősek. Nagyon-nagy az öröm, amikor egy-egy ilyen eseményen megjelenek és mondok néhány szót. Van rá igény, kell csinálni, de nem egyszerű összehozni.
- Milyen terveket szeretne megvalósítani a közeljövőben?
A gyakorlati megvalósítás szempontjából azokra a projektekre kell támaszkodnunk, amik nem kívánnak különösebb pénzügyi hátteret. Ilyen jellegű például az Ady Endre utca forgalmi rendjének megváltoztatása, ami hosszas tárgyalások után úgy néz ki, nyár elejére érvénybe léphet. A másik lényeges dolog a kommunikáció javítása. Szeretném, ha a párkányi televízió nem csak internetes formában lenne elérhető, ezért dolgozunk azon, hogy a televízió képernyőin is megjelenjen a háztartásokban.
- Ha visszatekint az elmúlt négy hónapra, mennyire elégedett a polgármesteri pályafutásának kezdetével?
Eléggé türelmetlen típus vagyok, ezért úgy érzem, hogy szeretnék már előrébb lenni, szerettem volna, ha az elindított projekteknek már most van látszatja és eredménye. De ez azért nem azt jelenti, hogy bizonyos fokú előremozdulás nem történt. Viszont a fejlődés nem megy egyik pillanatról a másikra, úgyhogy bizakodva tekintek a jövőbe.
Pifkó Szera