Néhány éve kezdődött a macaron őrület Magyarországon. Ennek a francia édességnek egyik első készítője volt hazánkban Varga Kata, azaz „Juliette Mc Aron”, aki mostanában workshopokat tart, többek között a Prímás Pincében is, és építi saját vállalkozását.
A képen: Bíró Katica kiállítótárs és Varga Kata
Kata virágékszere a Something Old Bride-tól van.
- Számomra ez az édesség igazán lányregényes. Talán az erőteljes és markáns színétől…
Mert valószínű, hogy csak ilyen színekben pompázóakat láttál. A rikítószínű macaronok mellett elkezdtem például aranyszínűeket is készíteni. Ehető ételsprayel fújom be őket és ettől már igazán komollyá és királynőivé válik ez a sütemény. Vagy vannak a pasztellebb árnyalatok, amik inkább a most divatos vitage-ba illenek.
- Miért van az, hogy ez az édesség ennyire menő?
Menő? Egyrészt talán azért, mert nagyon nehéz elkészíteni, másrészt azért, mert hihetetlenül finom: egy igazi gasztrokülönlegesség. A töltelék, ami belemegy bármilyen ízű lehet. Attól függően, hogy te mennyire értesz a gasztronómiához, úgy párosítod az ízeket a kalapok színéhez. Így azután egészen fantasztikus dolgok sülnek ki belőle – szó szerint. Olyan ez, mint a parfümkreálás.
- Akkor ezek szerin, mindenkinek meglehet a személyiségéhez passzoló ízvilágú macaronja?
Persze. Amikor a workshopokat tartom, akkor én csak az alap töltelék receptet diktálom le a résztvevőknek, és onnantól kezdve rájuk van bízva, hogy mivel ízesítik. Csak a fantázia szabhat határt. Lehet például akár boros, pálinkás, gyümölcsös vagy épp teás.
- Volt már arra példa, hogy valaki, mondjuk születésnapra vagy névnapra, személyre szabottan készíttetett veled ebből a francia csodasütiből?
Személyesen egy ember nem, de amikor új megrendelők találnak rám, akkor ők mindig elmondják az elképzeléseiket arról, milyen ízeket szeretnének: intenzívebbeket vagy lágyabbakat. Ennek megfelelően nem mindegyik kávézóban egyforma például a rózsás-málnám.
- Mikor és hol kóstoltad előszö, ezt az ínycsiklandó édességet?
2004-ben voltam kint Franciaországban, de akkor még nem fogalmazódott meg bennem, hogy engem ez annyira érdekelne, hogy én magam készítsem. De már akkor vonzott ez a színes, kerek, mitikus motívumú kör, pötty.
- Hogyan lettél mégis az egyik mestere a macaron készítésének?
Amikor Grenobleban voltam ösztöndíjasként 2013-ban, nagyon sokat ettem belőle a Leonidas csokiboltban, de egyébként Franciaországban szinte minden pékségben és kávézóban fellelhető. Itthon akkor még nem volt macaron, ezért szöget ütött a fejemben, hogy be kellene Magyarországra is hozni, mert annyira finom. Onnantól kezdve tudatosan készültem arra, hogy magam is gyártom majd ezt a finomságot. Tanfolyamra jártam és egy hétig segédkeztem egy francia hölgy workshopjain. Miután hazatértem cukrász szakvizsgát tettem, hiszen e nélkül nem készíthetném és árulhatnám a süteményeket. Sokáig egy cukrászda műhelyében csináltam a macaronokat, nem olyan régen pedig, mióta készen lett a műhelyem, szabadúszó lettem. Mostanság piacozni szeretek, valamint esküvő kiállításokra járok és workshopokat tartok. Ezeket azért szeretem, mert ezeken az alkalmakon személyes kontaktusban lehetek a vevőimmel és azonnali visszajelzéseket kapok.
- Vannak kedvenc ízeid?
Citromos és a feketeteás. A feketeteásban egészen halványan érződik a tea, selymes és lágy az íze.
- A macaron készítés számodra egyelőre másodtevékenység…
Igen, de azzal, hogy készen lett a műhelyem és a magam ura lettem, közelebb jutottam ahhoz, hogy ne kelljen majd a 6 órás adminisztrációs munkámat megtartani. Remélem, minél előbb bekövetkezik ez, mert az olyan jó, amikor készítem a sokszínű kalapokat és látom az elégedett pillantást, amikor az elkészült macaronba beleharap valaki.
Pifkó Szera
Fotok: Bambino műhelye facebook oldala
Információ: https://www.facebook.com/juliette.mcaron